צ'יז'יק: מגרד לי לחזור לחיפה, אבל אין סיכוי

שולל קאמבק, מספר לאן שום נעלם, מה קרה לכיאל ומדבר על בן דב ("מערכת היחסים הייתה קרה, התנהג בחוסר כבוד"). מנכ"ל העבר של הירוקים בראיון

איתמר צ'יז’יק כבר ראה דבר או שניים בחייו. הוא הסתכל למוות בלבן של העיניים לא פעם ולא פעמיים, היה מנכ"ל מכבי חיפה במשך 14 שנים ולאחרונה חזר לכדורגל הישראלי – אבל לא לירוקים. מי שמשמש כיו"ר דירקטוריון אצטדיון סמי עופר מונה לאחרונה ליו"ר המוסד למעמד השחקן, ואחרי כניסתו לתפקיד הוא העניק ל-ONE ראיון נרחב שבו דיבר על התפקיד החדש, מערכת היחסים המורכבת עם אסף בן דב שהחליף אותו וגם אלה שאכזבו אותו. 

בעבר תפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל עניין אותך ומאד. זה ירד מהפרק?
"תפקיד היו"ר כבר לא מעניין אותי. אתה יודע שעברתי משהו (אירוע לב) וכדי למלא את תפקיד יו"ר ההתאחדות צריך לעבוד מהבוקר עד הלילה, וזה לא מצב שאני יכול להרשות לעצמי. אשתי, ריקי, לא תאשר לי. ברגע שהציעו לי את תפקיד יו"ר המוסד למעמד השחקן, הסכמתי".

אבל אין לך הסמכה משפטית.
"לא צריך להיות משפטן בשביל התפקיד הזה, יש משפטנים בוועדה שאמורים לדון בסוגיות המשפטיות. השאלה שעולה לדיון במוסד למעמד השחקן אינה משפטית, אלא יש צורך להפעיל שיקול דעת. בתקנון אי אפשר לערער על החלטות הוועדה והדבר הראשון שאני הולך לעשות הוא לדבר עם נציגי השחקנים והקבוצות – לשמוע מה מציק לשחקנים ולפתור סוגיות בין השחקנים למועדונים".

כמי שמשקיף ממרומי המשרדים בסמי עופר מתוקף תפקידך כיו"ר הדירקטוריון ורואה כיצד אוהדי מכבי חיפה שוברים שיאים, אתה מרגיש שיש לך חלק בזה?
"טיפחתי את התשתית של האוהדים בכל הארץ. בתקופה שלי היו בשנה הראשונה בסמי עופר 18 אלף מנויים ובאופן עקרוני זה מה שיש היום – הבאתי אוטובוסים מערד, מדימונה, ב"ש ומהערבה. להבדיל ממכבי ת"א ובית"ר ירושלים, לחיפה יש תשתית ארצית ולדעתי כמות האוהדים שלה מתקרבת למיליון. עשיתי עבודת מחקר רצינית מאוד לפני פתיחת האצטדיון – על מנויים וכרטיסים, והלכתי על השיטה הנהוגה בעולם, לפיה אוהד יכול 'לרכוש' כסא לכל החיים. כלומר, אי אפשר להזיז אותו מהמקום. באופן אישי אפילו רכשתי ארבעה מנויים כדי לשמור על הכסאות.

"המגע מול קשרי האוהדים והמחלקה שהוקמה לשם כך הייתה כזו שתוך 24 שעות הייתה תשובה לכל פונה ולא חשוב מה תוכן הפנייה. היינו עונים גם לכאלה שהיו מקללים אותנו, חלק גדול מהפניות היו מגיעות אליי והייתי עונה באופן אישי. טיפוח הבסיס והתשתית מול קהל האוהדים היה נר לרגלנו. אני שמח שעושים את זה, אבל לא מקבל את כל ההחלטות: למשל קשה לי להבין למה באירופה או בגביע הטוטו רק חצי אצטדיון מתמלא. אני מזכיר שלגמר הגביע לנוער הבאנו 14 אלף אוהדים בקריית אליעזר ואין סיבה שלא נראה משהו דומה באירופה, גם במחיר של חלוקת כרטיסים בחינם. צרם לי שבמשחק של הנוער מול דפורטיבו לה קורוניה היו מעט אנשים".

שפוך לנו אור על מערכת היחסים בינך לבין מנכ"ל מכבי חיפה, אסף בן דב, שעוזב בתום העונה. עזיבתו מפתיעה אותך?
"אני לא מתעסק באסף, לא רוצה להתעסק ואין לי מושג למה הוא עוזב, אבל לא הופתעתי. אני לא מתערב ולא שואל. זה לא סוד שמערכת היחסים בינינו לא עובדת כמו שצריך וזה לא בא ממני – מהיום הראשון מערכת היחסים הייתה קרירה ולא לטעמי. כאשר הודעתי לשחר שאני עוזב, הוא לא הסכים, אבל הסברתי שהרגשתי למיצוי וסידרתי למנכ"ל הבא ללכת לקורס מנכ"לים בכירים באירופה. הסיכום היה שלא יודלף שאני עוזב ואז זה יצא לתקשורת בנימה שלא נעמה לי.

"נכנסתי לשחר לשיחה וביקשתי שעד הצהריים תצא הודעה רשמית שאני זה שביקש לעזוב. בימים שאחרי נודע לי שאסף בן דב מונה, התקשרתי אליו, לקחתי ממנו פרטים, הוא ניגש לקורס והתחלנו בחפיפה. עשו לי אירועי פרידה במחלקת הנוער, עם אנשי המועדון ובאירוע נוסף, ולכל המפגשים אסף לא הגיע. הרגשתי שהוא מתנהג אליי בחוסר כבוד. מתוקף תפקידי כיו"ר הדירקטוריון היו לנו לא מעט חילוקי דעות והבעתי את דעתי בפני שחר”.

בניגוד למנכ"לים אחרים, היית מאוד מעורב ושמעו את קולך. מה נכון יותר?
"יענקל'ה לא אהב שהתראיינתי, הוא טען שיש דברים שלא הייתי צריך לומר. באופן כללי הוא היה מקבל את דעתי ואמרתי לו שאני לא אוהב ראיונות, אבל צריך לשמור על מודעות וחשוב שהקהל ישמע ויכיר את הצד הזה. כאשר קיימתי שיחות עם שחר, הייתי נכנס לחדרו, סוגר אותה ואף אחד לא היה נכנס".

כאשר שמעת שאסף בן דב מסיים את תפקידו, לא גירד לך לחזור לתפקיד? לא ביקשו ממך?
"אני מקבל לא מעט פניות מאוהדים לחזור לתפקיד וזה בהחלט מחמיא לי ומגרד לי, אבל אין סיכוי כי צריך למצוא מישהו כמו שאני הייתי כאשר מוניתי – מישהו שיכול לעבוד מ-07:00 עד חצות, להיות בכל משחקי הנוער והילדים כל שבת, לטפח כישרונות צעירים וכו'. הגאווה שלי היא שיש שחקן שטיפחתי בכל קבוצה בליגת העל והלאומית, שלא לדבר על שחקנים בחו"ל כמו ליאור רפאלוב, שהיה כמו בן שלי" .

“מי ששיקר לא יכול לחזור”

לאורך 14 שנותיו כמנכ"ל חיפה, צ'יז’יק היה מעורב בלא מעט משאים ומתנים. אחד מהם היה עם תומר חמד שעזב לספרד בלי שהירוקים יוכלו לגזור עליו קופון, מה שקרה, לדברי צ'יז’יק, אחרי שהחלוץ חזר בו מהבטחתו להאריך חוזה.

Back To Top